SÜPER LİG SPONSORLUĞUNDAN ÖRGÜT DELİLİNE; BANK ASYA

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında gerçekleşen FETÖ yargılamaları ve KHK ile ihraçlarda Bank Asya hesap hareketleri de önemli bir kriter olarak değerlendiriliyor.

Resmi denetimde olan yasal bir bankaya para yatırmak, yeni hesap açmak veya hesabına para ilavesi yapmanın silahlı terör örgütüne destek veya üyelik için kriter alınması ve bunun delil sayılması zannederim modern hukuk tarihinde ilk kez oluyordur.

Bu patolojik durumun yansımaları ihraç ve mahkumiyet olarak nüksetse de kimi mahkemelerden benzer durumda olan kişiler yönünden beraatlerin verildiğini de biliyoruz. Dolayısıyla yeknesaklığın sağlanamadığı ve üstelik BankAsya nedenli olarak TCK 220/7’den verilen cezaların İstinaf’ta kesinleşmesiyle Yargıtay denetimine gidememesi de keşmekeşi arttırmaktadır.

Sorun sosyolojik boyutları da olarak derinleşmektedir. “Talimatla para yatırma” zannı üzerinden yapılan değerlendirmelerin ciddi bir toplumsal yaralanmaya yol açtığı ve binlerce insanı mağdur ettiği ortadadır. İhraca neden olma hususu bir an unutulsa bile insanları cezaevine sürüklemesiyle Bank Asya kriteri gelecek nesilleri etkilemesi bakımından yeniden üzerinde düşünülmesi ve sağlılık bir hukuki formüle kavuşturulması gereken bir konu olarak acil gündeme alınması gerekmektedir.

Acildir, zira; mahkumiyetler Bölge Adliye Mahkemelerinde kesinleşmekte ve hükümlüler yönünden infazlar başlamaktadır.

Mahkemelerin Bank Asya yönünden skalası oldukça geniştir. Kimisi Ocak 2014 ile Mayıs 2014 arasını baz alırken kimisi Şubat 2015’i de değerlendirmektedir. Kimisi önceden açılmış ve hesap hareketi önceden gelmekte olanlara beraat verirken kimisi buna itibar etmemekte ve şekli olarak “talimat dönemi” diye adlandırdıkları dönemde hesap hareketi olmasını önemsememektedir.

Olağanüstü sistemsiz, usulsüz ve keyfi değerlendirmeye açık bir konudur Bank Asya meselesi ve esas olarak herhangi bir adli işleme konu olmaması gerektiği halde sürdürülmekte olan soruşturma ve kovuşturma süreçleri derin yaraları da geleceğe taşımaktadır.

Aldanma hakkı tanınmayan sıradan insanlar yanında bu ağa Cemaat yapısıyla hiç ilgisi olmayan kişiler de takılmaktadır ve yargılama ağından çıkana kadar ciddi bir itibar kaybına ve mesleğini kaybetmesine varana dek maddi zararlara uğramaktadır.

Bu meselenin çözüme kavuşması elzemdir.

Hukuken suç teşkil etmeyecek bir meseleden dolayı insanları mahkum edilmesi ve kısa dönemli hapislerinin infaz edilmesi geleceğimizi zehirleyen en büyük hatalardan biri olarak karşımızdadır. Sürecin aklileşmesi gerekmektedir.

YAZININ TÜMÜ VE PDF HALİ: BANK ASYA YAZISI-PDF-HALİ

Bir cevap yazın