İnsan İddiası ve İmtihan

Yıllarca önümüze bakmak geleceğe bakmak yerine, geçmişi kurcaladık durduk. Halada boş kurcalanmaya çalışılıyor.
Cumhuriyetten bu yana kınadığımız ne varsa hemen hemen bizde yaptık yapıyoruz. Önümüze bakıp işimizi yapmak yerine geçmişi kurcalayıp yargılamanın bedelinide ödüyoruz ve ödeyeceğiz.
Allah bizi iddiamızla imtihan ediyor. Ölçü çok açık değil mi?
“Allah herkesi iddiası ile imtihan eder”..

Düşman Okunu takip

Belli dönemlerde özellikle seçim ve Amerika ve İran’la ilişkiler ters gittiğinde Sosyal Medya’da paylaşılan İmam-ı Şafi’ye sordular: “Fitne zamanı hakkı tutanları nasıl anlarız?” Dedi ki: “Düşman okunu takip ediniz, o sizi hak ehline götürür.”
Peki, oku takip ederek geldiğimiz noktadan memnun muyuz? Doğru oku takip edebildik mi? Yâda oklarda bir karışıklık mı oldu?

21.Yüzyıl Köleliği ve Aşamaları

Psikiyatrist Erol Göka şöyle yazmış konu ile alakalı köşesinde; “Kölelik, kavramsal olarak bir insanın başka birinin malı-mülkü gibi kullanılıyor olması anlamındadır. Tarihte kölelik, savaşta esir düşenler, ağır suç işleyenler, borcunu ödemeyenler ve korsanlar tarafından kaçırılanlar olarak köle pazarında satılan insanlardır.

 Köle Hukuku: Alet, cansız köle; köle, canlı alettir.

Modern Kölelik: Sanayi toplumu ve kitle üretimi köleliği.

Küresel Kölelik: Akıllı cihazlara, sosyal medyaya bağımlılık

Robot Kölelik: Yapay zekanın egemenliği otomasyon köleliği

Yiğitlik nedir ?

Hz Ali’ye yiğitlik nedir diye sormuşlar :
“Yiğitlik açıkta yapmaktan utandığın bir günahı gizlide de yapmamandır” demiş.
Yaşadığımız dönem küçük günahlara tahammülü olmayanların, büyük günahlar içerisinde yaşadıkları bir dönem.

Takip

Belli dönemlerde sosyal Medya’da çokça paylaşılan İmam-ı Şafi’nin şu meşhur sözü vardır ;”Düşman okunu takip ediniz, o sizi hak ehline götürür.”
Peki, oku takip ederek geldiğimiz noktadan memnun muyuz? Doğru oku takip edebildik mi? Yâda oklarda bir karışıklık oldu mu?

Kısır Döngü

TRT 1 de oynamıştı seksenler dizisi. Güzel bir diziydi ve çocukluğumdan gençlik dönemimin başlangıç yıllarını anlatıyordu. Orda yaşananları bende yaşadım. Olaylar, seksen darbesi, Özallı yıllar. Hala Tekrarını izleriz çocuklarla.

Usta oyuncu Rasim Öztekin yani Muhtar Fehmi’nin şu repliki çok hoşuma gidiyor ve bugün yaşadıklarımıza çok uyuyor;”Düşünüyorum sinirleniyorum. Sinirleniyorum düşünüyorum. Kısır döngüye giriyorum.”

 

 

 

 

 

Bizi takip et ve yazıyı paylaş...
error
Aşağıdaki iki sekme aşağıdaki içeriği değiştirir.

Bayram Ali Akyuz

Son yazıları Bayram Ali Akyuz (Tamamı)

Bir cevap yazın