Hakkımızda

Biz ahlak, adalet, özgürlük ve hakça paylaşımın insanların sonradan kazandığı dini, siyasi ve ırkî özelliklerinden bağımsız olarak fıtrî talepler olduğuna inanıyoruz. Bu ve benzeri değerler insanlığın “ortak iyi” değerleridir. Bu değerler etrafında lakin farklı siyasi ve sosyal yapılarda olmak mümkündür.

Bizler siyaseti ahlak, bürokrasiyi ehliyet ve liyakat, devleti adalet, sosyal hayatı empati ve saygı üzere şekillendirmek zorundayız. Tüm farklılıkların “ortak iyi değerler” etrafında bulaşabileceği bir Türkiye istiyoruz.

Biz bu sitede her siyasi ve sosyal görüşten insanın fikirlerini özgürce ifade etmesini istiyoruz. “Kayıt-Giriş” bölümünden üyeliğinizi yaptıktan sonra yazar olmak isteyenler ortakiyi@gmail.com mail adresimize bunu bildirdikleri an kendilerini bu vasıfla ekleyeceğiz. Yazı eklemek için değil de forumda yorum yapmak isteyenler ise zaten doğrudan site üzerindeki etkinliklere katılabilecekler. Yazar olarak eklenenler ise sonraki aşamalarda bütün işlemlerini kendileri tamamlayabilecek.

Web sitesini ülkemizde geçmişte Radikal Blog ve halen devam eden Milliyet Blog örneklerinden gördüğümüz gibi kişilerin yazılarını yayınlayabildiği bir blog olarak devam ettireceğiz. Bu sitenin Forum özelliği de dahil olmak üzere “farklılıkların özgürleşerek birlikte yaşatılması” fikri üzerinden bir düşünce platformu olmak niyet ve iradesi vardır.

Ortak İyi; toplumun tümü için iyi, güzel, faydalı ve adil olana rağbet etmektir. Ortak kötü ise; toplumun tümü için kötü olan şeylerdir. Bu sitede herkesin emeği ortak iyi’nin ve ortak kötü’nün ne olduğuna ilişkin hepimize bir fikir de verebilecektir. Zira farklı siyasi ve sosyal görüşlerden insanlar istedikleri veya istemedikleri şeyleri yazacaklar, bizler okuyacağız ve herkesin emeğinden bir ortaklaşma üretilecektir.

Birlikte başarabiliriz.