Gerçek İktisadın Öğrenilmesi ve Uygulanması

İktisadi sistemler ülkelerin kaderlerinde ve refahlarında oldukça etkili olan olgulardır.

Dünyada ortaya çıkan birçok iktisadi düzen teorik ve pratik olarak hayatımıza geçmektedir.

Bazı iktisadi refleksler insanlar için sıradan hale gelmiş alışagelmiş haldedir.

Örnek verecek olursak; Bir pazara gittiğimiz zaman fiyat araştırması yapmak, en uygun fiyatlı ve en kaliteli ürünü almak istememiz bizim en küçük iktisadi düşüncemizin hayatımıza uygulanmasıdır.

Kimi insanlar en uygun fiyatı ve en kaliteyi arar kimi insanlar ise sadece kalitenin yüksek fiyatta olabileceği tezini savunurlar.

İstemeden de olsa daha birçok konuda farklı iktisadi reflekslerimizi günlük hayatımızda uygulamaktayız.

Ekonomik kalkınmanın temelinin üretim olduğu gerçeği ise devletlerin ekonomik refleksi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Devletler üretim olmadan ileriye gidilemeyeceğini sadece iyi geliştirilmiş bir pazarlama ve satış ağının yeterli olmayacağını söylemektedir. Bazı teorilere göre hareket eden ve elinde koz olarak rezerv para bulunduran ülkeler hariç…

Üretim ve aynı zamanda milenyum çağı için kesinlikle bulunması gereken Teknolojinin gerçeğidir.

Teknolojiye dayalı olmayan üretimler sürekli kendini belirli bir alanda revize etme ihtiyacı duyacaktır. Bu problemlere bulunan geçici çözümler ise gelecekte kalıcı sorunlar ve iktisadi problemler olarak devletlerin ve milletlerin karşısına çıkacaktır.

Rezerv para ve yer altı kaynakları gibi değeri yüksek tabiri caizse;  Ellerinde altın yüzük bulunduranlar için ekonomik bunalımların önemi pek yoktur.

Aksine bu bunalımlar bu bahsettiğimiz ülkeler için piyasanın kendilerine kalmasının ve istediği kartları açık bir şekilde vicdansızca oynama şansı vermektedir.

Üretimi teknolojiye dayalı sürdürülebilir bir ekonomik düzenleri bulunan ülkeler bu bunalım ve krizlerden olabildiğince hafif hasarlar ile kurtulur ve gelecekteki bu durumlar için tedbirler alırlar.

Maksimum fayda ve minimum fiyat prensibi ile hareket eden en basit ekonomik refleksler her daim karşımıza çıkacaktır.

Ahlaki ve vicdani duyguları bulunmayan baronların fırsatları kendi lehlerine çevirme çabaları ise tamamen insanlık dışı ve etik olmayan davranışlardır.

Gerçek iktisatta öğrenilen teorilerin hayatımıza ve ekonomimize uygulanması için öncelikle bu piyasaya yön veren Baronların ellerinde bulundurdukları silahlara alternatif yöntemler geliştirilmesidir.

M. Alp Güzelgöz

30.10.2018

Bir cevap yazın