Eyy Ahali.. İMF Kumpanyası Başlıyor !

McKinsey kumpanyasının gösterime girmeden final yapmasından sonra, sırasını bekleyen hangi kumpanya gösterime girecek diye beklerken, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın yıllık toplantıları için bulunduğu Bali’de görüşmeler gerçekleştiren Maliye Bakanı Berat Albayrak; “IMF ülke grubunun İcra Direktörlüğü görevini Türkiye olarak devraldık” açıklaması yaptı sosyal medya üzerinden.

Bu açıklamayı görünce hemen aklınıza şu sorular gelebilir.

  • IMF icra direktörü ne yapar?
  • Bu açıklama Türkiye açısından iyi bir şey mi?
  • İMF’de söz ve karar sahibi olmak kötü mü? Dünyadan tecrit mi olalım?
  • Bundan sonra İMF Turkiye’de operasyonel olarak aktif görev başında mı olacak?
  • Yeni kumpanyamız İMF’mi olacak?

Allı şanlı ve çok ünlü ekonomistlerimiz bu doğrultuda ne yorumlar getirmişler diye baktığınızda, genelinin küresel finans elitlerin dizayn ettiği Ortodoks ekonominin ezberciliğinin yeni nesil hileli sözler içeren finans okuyucu ile bu durumu değerlendirdiklerini sizlerde rahatlıkla görebilirsiniz.

Ama içlerinde öyle bir yorum vardı ki, durumun en iyi tespitini yapmış ve teşhisini de koymuştu.

O tespit Prof. Dr. Mete Gündoğan hocaya aitti.
Şöyle diyordu İMF İcra kurulu için;

“İcra kurulun yapısını ve ne iş yaptıklarını internetten öğrenirsiniz. Önemli olan durumu yorumlamaktır… Düşünün… Bundan sonra IMF’nin bir emrini bir Türk direktörden duyarsanız bu emir kimin emri olarak algılanır?
Kaldı ki siz bundan sonra emrin mahiyetini de bilemeyeceksiniz!”

Sizce de farkındalık oluşturacak, ufkumuzu açacak ve adım adım gelmekte olan ekonomik tehlikenin adeta uyarıcılığını yapan bir tespit değil mi? Şahsen öyle olduğu düşünüyorum.

Konunun bir başka boyutu olan enformasyon safhası var tabi ki.

Bakalım IMFye ile yapılan bu görüşmeyi yandaş medya nasıl haberleştirecek.

Şimdiden birkaç tahminde bulunalım:

  • IMF’in gerçek adı aslında Islamic Money Found’dur. Gizli Müslümandır. Gavurlara faizle borç verip çökertmek için isim değiştirmiştir. Reisin iktidar olabilmesi için önceki hükümetlerin belini büküp saf dışı ederek reisin önünü açmıştır.
  • “İstemem yan cebime koy” senaryosu bulacaklardır. Sonunda da “biz istemedik, o verdi. İMF’yi Yalvarttık..” destanıyla karşı karşıya kalacağız.
  • Yaptığımız derin araştırmalar ve hesaplamalar sonucu IMF’nin önceki hükümetlerden fazla para tahsil ettiğini tespit ettik. Bunu IMF’ye de bildirdik. Şimdi o fazla verilen parayı geri alacağız. Borç değil.

Peki bundan sonra ne olacak?
Muhafazakar hükümetimiz ve onun partisi olan AKPartisi ile tüm siyasi partiler, ülkemizde ısrarlar uygulanmaya devam edilen mevcut Borca Dayalı Para Sisteminden (BDPS) ve Faize Dayalı Ekonomi (FDE) modelden vazgeçmediği sürece, yolun sonu İMF’ye çıkar dediğimizde; hükümetin bir bakanı “Türkiye’de yaşanan tüm bu sıkıntılar rasyonel değil, psikolojiktir” demesini alkışlayanlar ve destekleyenler yine yanıldılar ve bu kafayla ve anlayışla (değersayımı) gitmeye devam ederlerse hep yanılacaklardır.

Gerçekte ise olan şudur: Ya seve seve IMF, ya da ite ite zorla İMF…
Papaz gölgesinde Muhafazakarlar tarafından İMF dansı kumpanyası başlamıştır. Bu dansta vals’de olacaktır. Hatta balerin bile olacağız.

Muhafazakar Siyasilerin Her İşi Alavere Dalavere Oldu Artık.

“İMF ye borcu ödedik borcumuz kalmadı” söylemiyle seçim propagandaları yapan muhfazakarlar, “İnsan iddiasıyla imtihan edilir” ilahi uyarısının tecelli etmesinden değilde, yerel seçimler üzeri halk nazarında da tecelli etmesinden çok korktukları için,  yeniden İMF’yle başlayacak olan kredi görüşmelerine (standby anlaşmaları) kılıf uydurulmasından başka bir şey değildir bu görevlendirilme.

Papaz Demişken Konuyu Bir Fıkra İle Sonlandıralım

Papazın biri, uzun süredir ahbaplık ettiği hahama “Bana Tevrat’ı öğret!” der.
Haham; “olmaz, sen Yahudi doğmadın, kafan Yahudi gibi çalışmaz. Tevrat’ın kelamını anlaman mümkün değil” der.

Papaz ısrar edince, haham “o zaman bir soru soracağım, cevabını bilirsen öğretirim” der.

Neyse, papaz bunu kabul eder.

Haham sorar: “İki adam bir bacanın içine düşerler. Biri kirli, öteki tertemiz çıkar. Hangisi yıkanır?”
Papaz hemen atlar: “Cevabı çok kolay. Kirlenen yıkanır, temiz kalan yıkanmaz”

Haham içini çeker;
“Sana Tevrat kelamını asla anlayamazsın dedim! Doğrusu tam tersidir. Temiz kalan adam ötekinin kirlendiğini görünce, kendisinin de kirlendiğini sanıp yıkanır. Kirlenen adam ise karşısındakini temiz gördüğü için kendisini de temiz sanıp yıkanmaya gerek duymaz”

Papaz bozulur: “yahu hiç aklıma gelmemişti, hiçbir şey olmamış gibi bir daha sor” der.

“Peki” der ve haham aynı soruyu bir kez daha sorar:
“İki adam bir bacanın içine düşerler. Biri kirli, öteki temiz çıkar. Hangisi yıkanır?”

Papaz da kendinden emin, az önce hahamdan öğrendiği cevabı tekrarlar.

Haham yine iç çeker:
“Tevrat’ı Yahudi olmayan anlamaz dedim sana kuzum. Temiz kalan adam aynaya bakar, temiz olduğunu görür, dolayısıyla yıkanmaz. Kirlenen aynaya bakıp kirlendiğini görünce, gider yıkanır”

Papaz: “ayna nereden çıktı?” der.

Haham: “Seni az önce uyardım, bu kafayla Tevrat’ı kavrayamazsın kuzum. Tevrat’ı anlamak için her olasılığı düşünmelisin”

Papaz; “Tamam. hiçbir şey olmamış gibi tekrar bir daha sor” der.

Haham: “Peki, bak son kez soruyorum” der ve aynı soruyu bir kez daha sorar.

Papaz bu defa kendinden çok emindir. Her olasılığı kafada canlandırır ve cevaplar:
“Eğer ayna yoksa, temiz kalan ötekini kirli görüp kendisinin de kirlendiğini düşünerek gider yıkanır. Kirlenen temize bakıp kirlenmediğini düşünerek, yıkanmaz. Eğer ayna varsa, temiz kalan aynaya bakıp temiz olduğunu görür, dolayısıyla yıkanmaz. Kirlenen aynaya bakıp kirini gördüğü için yıkanır! Oh be… bak nasıl da kavradım olayı” der.

Haham başını sallar ve güler;
“Hala bir şey anlamadın kuzum. Sana söylemiştim, kafan Yahudi kafası değil. İşte onun için Tevrat’a basmaz! Söyle bana, aynı bacadan içeri düşen iki adamdan birinin kirlenip, ötekinin temiz çıkması mümkün müdür?”

Bu fıkrada size iyi bir ders olsun!

Eyyy ahali…
Duyduk duymadık demeyin İMF kumpanyası başlıyoooor.

Vesselam[s.ö]
Sadi ÖZGÜL

Bir cevap yazın